Forradalmi megoldás a vizes fal injektálása

A vizes fal injektálása egy nagyon korszerű technológia, amivel az elöregedett vagy teljesen kihagyott vízszigetelés pótolható. Bár az újépítésű ingatlanok esetében a professzionális vízszigetelés egy teljesen alap elvárás, addig több évtizeddel ezelőtt még ez nem volt annyira a magától értetődő.

Elképzelni is nehéz, de a mai napig vannak olyan földszintes lakások, amik akár alap nélkül, közvetlenül a talajra lettek építve. De még ha készült is hozzájuk lábazat, a talajnedvesség könnyen megtalálja az útját, ezért szükséges az utólagosan elvégezhető, professzionális fal injektálás kivitelezése. Nézzük meg, hogy pontosan mi is ez és hogyan történik!

Mit jelent vizes fal injektálása és miért van rá szükség?

A salétrom egy nagyon komoly problémaforrás, ami voltaképpen a talajvízben oldott különféle karbonát sók kicsapódása az építőanyag felszínén. A beton bár elsőre masszív anyagnak tűnik, de a szerkezete szivacsos jellegű. A kapillaritás, vagyis hajszálcsövesség jelensége miatt az apró pórusokon a nedvesség elkezd felfelé szivárogni és a benne oldott sók kicsapódása akár a vakolat leválását is eredményezheti, ami gyengíti a szerkezetet.

Ezt fontos megelőzni, vagy utólagosan kezelni a fal injektálás révén. Voltaképpen nincs másról szó, mint az eredetileg kihagyott fal vízszigetelés pótlásáról egy speciális eljárással olyan anyagokkal, mint az epoxi gyanta vagy a poliuretán hab. Az évtizedek során sok módszerrel próbálkoztak, de egyik sem volt annyira hatékony, mint a vizes fal injektálása. De miként történik ez?

A fal injektálás pontos menete

Legyen szó a belső fal vízszigetelés pótlásáról vagy akár kívülről történő kezelésről, a folyamat megegyezik. Az első lépés a nedves vakolat eltávolítása a vizesedés szintjétől számítva 50-80 cm-es magasságig. Ezt követően egymástól 12 cm-es távolságokra furatok készülnek a lábazat mentén, majd ezekbe történik meg a megfelelő készítmény bejuttatása.

Az összetevők egyenletesen oszlanak el az épületelem síkjában és ezzel kialakul egy utólagos, ámde nagyon hatékony fal vízszigetelés. A szerkezetben már meglévő nedvesség kiszáradását elősegítendő egy lélegző vakolattal történik meg a visszajavítás, amit szintén páraáteresztő festékkel lehet lekenni és kész is a vizes fal injektálása.

Miért fontos a belső fal vízszigetelés?

A fal vízszigetelés legyen szó külső vagy belső tartószerkezetről, sosem mellékes. Amennyiben a nedvességnek teret engedünk, az könnyen forrása lehet a penészgombák megtelepedésének, amiknek a spórái komoly légúti panaszokat eredményezhetnek. Konyha, fürdőszoba esetében nemcsak a talajból, hanem a levegő páratartalmából eredő forrás is rendelkezésre áll.

A belső fal vízszigetelés mellett gondoskodni kell a jó szellőzésről és a hatékony vízelvezetésről, mert csak így óvható meg tartósan a tartószerkezet a komolyabb károktól. Pincék, alagsorok esetében pedig a már említett talajnedvesség is jelentkezhet forrásként, de ezek ellen az utólagos fal injektálás teljesen sikerrel alkalmazható. A fal vízszigetelés pontos menetéről és költségiről a fal-vizszigeteles.hu oldalon tájékozódhatunk.